ALLAH (cc)'IN EN GÜZEL İSİMLERİ (ESMA-ÜL HÜSNA)
el - KAYYUM

Bütün mahlukatı var kılıp, varlığını devam ettiren.

     ANASAYFA    |   Ben Kimim?      Allah'ım! Beni iyilik işledikleri zaman sevinen ve kötülük yaptıkları zaman bağışlanma dileyen kullarından eyle. - İbn Mâce, "Edeb", 57

Anakart Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Anakart Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Yeni bir bilgisayar toplamak istiyorsunuz ama aklınızda bir sürü soru işaretleri oluşuyordur. Bu yazımda temel olarak anakart seçerken nelere bakmalıyız onun üzerinde duracağım. Çok teknik ve detaya inmeyeceğim.

Öncelikle istediğimiz bilgisayar bizim için neleri karşılamalıdır. Buna karar vermeli ve buna göre ram, ekran kartı, hız gibi etkenlere göre anakarttımızı belirleyebilelim.

Alacağımız anakartın hangi işlemcilerle çalışabildiğini bilmeli ve bizim isteğimize uygun işlemciyle çalışabildiğinden emin olmalıyız. Çünkü aynı firmanın ürettiği işlemciler bile farklı ebatlarda olabiliyor. Bu nedenle işlemcinin yapısına uygun yuvası bulunan anakart seçilmelidir. Yani her işlemci her anakarta olmaz buna dikkat edilmelidir.

Bir diğer alacağımız anakartın ram desteğinin ne kadar olduğudur. Günümüzde kullanılan yüksek ram'ler birkaç yıl sonrasında ilerleyen teknoloji yüzünden yavaş yada yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle aldığımız anakart günümüz şartlarındaki ram ihtiyacımızın iki katını destekleyecek nitelikte olmasında fayda vardır.

Anakart alırken tabii ki birde ekran kartı ihtiyacını belirlemeliyiz. Eğer yüksek grafikli program yada oyun için kullanılmayacaksa anakartı alırken tümleşik ekran kartlı anakart alınabilir. Aksi durumda ekran kartı harici alınmalıdır.

Devam edelim anakart alırken bir de portların sayısı da önemlidir. Bilgisayara çok sayıda usb cihaz bağlanacaksa usb portlarının sayısı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Tabii bunlar herkesin rahatlıkla kıyaslayabileceği durumlardır. Teknik olarak detaya girmedim. Siz de ihtiyaçlarınızı belirleyip anakartınızı alabilirsiniz.

İlerleyen derslerde görüşmek üzere sağlıcakla kalınız...

Mustafa KARSLI  Kaynak: www.mustafakarsli.com

( 15677 ) kez okundu     -     09.10.2013    Tweetle     
Anakart Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?, anakart seçimi, anakart seçerken dikkat edilecekler, anakart nasıl alınmalı, anakart seçiminde dikkat edilecekler, anakart seçme, anakart alma, mustafa karslı, hangi anakart, anakart nasıl seçilir
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
:
E-Posta
:
E-Posta adresi Yayınlanmaz
(Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.236.83.14) kaydedilecektir)
  Yeni Dersleri Takip etmek istiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
Android
Arduino
Bilgisayar Ağları
biliMKurdu
Bilişim Teknolojileri
C Sharp
Çalışmalar
Donanım
Evde Deney
Fireworks
Flash - Action Script 3
Gezdik ve Gördük
HTML
JavaScript
Kişisel Gelişim
Okul Öncesi Etkinlik
PHP
Projeler
Raspberry Pi
Scratch
Silverlight
Şanlı Tarihimiz
Yarışmalar
Yazılarım
  Zamanlanmış Duyuru/Ödev Bulunmamaktadır...  
Allah'ım! Beni iyilik işledikleri zaman sevinen ve kötülük yaptıkları zaman bağışlanma dileyen kullarından eyle.

İbn Mâce, "Edeb", 57
Sosyal Medya Hesabım Bulunmamaktadır. Bu nedenle başka platformlarda paylaşımım bulunmamaktadır.
Kişisel resim ve yazıları kullanmak yasaktır. Bunun dışındaki dersleri İsim ve Kaynak göstermek şartıyla kullanmak serbesttir.
 Aktif ziyaretçi : 1
 Bugün : 175
 Toplam : 2680297
Mustafa KARSLI - Bilişim Teknolojileri Öğretmeni © 2008 - 2024  
Site Haritası

 

1