ALLAH (cc)'IN EN GÜZEL İSİMLERİ (ESMA-ÜL HÜSNA)
el - MÜHEYMİN

Her şeyi görüp gözeten, gözetici ve koruyucu olan.

     ANASAYFA    |   BEN KİMİM?   |   GALERİ   |   ZİYARETÇİ DEFTERİ   |   İLETİŞİM      Sizin yaratılışınızda ve Allah'ın (yeryüzüne) yaydığı her bir canlıda da kesin olarak inanan bir toplum için elbette nice deliller vardır. - Câsiye, 45/4

Düşmanı Defetmeye Osmanlı'nın Kıyafeti Bile Yeter

Düşmanı Defetmeye Osmanlı'nın Kıyafeti Bile Yeter
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

19.Yüzyılda Almanya’nın Mülhaym kentindeki Ren Nehrinin bir yakasında Almanlar, öbür yakasında da Fransızlar oturuyordu. Fransızlar, her sene nehrin karşısına geçip Almanlara ait mahsulün tümünü toplayıp götürüyorlardı. O dönemde askeri birliğini temin edemeyen güçsüz Almanlar ise bu zorbalığa ses çıkaramıyorlardı.

Her sene bu şekilde olayların tekrarlaması üzerine Almanlar çareyi Osmanlı Devletinden yardım istemekte buldular ve Osmanlı Sultanına mektup yazarak yardım istediler.

Mektupta şöyle denmekteydi:

Siz ki, dünyaya adalet dağıtan bir imparatorluğun sultanı, İslamiyet’in de halifesisiniz. Fransızlar her sene bize zulmediyor, mahsulümüzü elimizden alıyorlar. Bizi bu zulümden kurtarın. Asker gönderin. Bari bu sene olsun ürünlerimizi toplamamıza imkân sağlayın...

Padişah mektubu okur ve yardım isteğini inceler. Fakat değil Osmanlı ordusunu, bir küçük askerî birliği bile yollamaya lüzum görmez.

Üç dolu çuvalı Almanya’nın Fransa sınırına gönderir.

Osmanlı ordusunu beklerken karşılarında üç tane çuval gören Almanlar şaşkına dönerler. Derin bir hayal kırıklığı içinde, çuvallarla birlikte gelen fermânı açarlar.

Padişah şunları demektedir:

“Fransızlar korkak âdemlerdir. Onlar için asker göndermemize lüzum yoktur. Çuvalların içindeki Yeniçeri elbiselerini birkaç adamınıza giydirin. Mahsul zamanı, bunları nehrin kenarında gezdirin. Karşıdan bakınca onları Osmanlı askeri sanacak Fransızlar için bu bile kâfidir.”

Köylüler hemen Osmanlı kıyafetlerini kapışırlar. Hasat vakti, büyük bir heyecanla, Yeniçeri kıyafetlerini giyip, nehir kıyısında dolaşmaya başlarlar.

Ertesi gün, Almanlar sevinç çığlıkları atmakta, havalara uçmaktadırlar. Çünkü karşıdan aynen şöyle bir haber gelmiştir:

“Mahsulünüzü rahat rahat toplayabilirsiniz. Artık zulüm sona ermiştir...

Çünkü Fransızlar, karşıya geçip size saldırmak bir yana; Osmanlılardan imdat geldiğini düşünerek, kendi köylerini bile terk ederek iç kısımlara doğru kaçtılar!..”

Bu olay, Mülhaymlilerin gönüllerinde taht kurmuştur.

Fransızları korkutmak için giydikleri yeniçeri kıyafetlerini, daha sonra Mülhaym’a bağlı Karlsruher Müzesine koyup ziyarete açarlar. Şehrin en yüksek binasına da bir Osmanlı bayrağı asarlar. (http://www.tuerkenbeute.de/)

Ayrıca, halen bu olayın yıl dönümünde şehirde bir karnaval düzenleyip, hadiseyi hatırlatan temsillerle kutlarlar.

( 7941 ) kez okundu     -     29.10.2013    Tweetle     
Osmanlı Kıyafetinden Korkan Fransızlar, üç çuval, alman fransız sınırı, mulhaym, mulhaym olayı, yeniçeri kıyafeti, osmanlıdan korkan fransızlar, mulhaym osmanlı, mulhaym müzesi, kudretli osmanlı, Düşmanı Defetmeye Osmanlı'nın Kıyafeti Bile Yeter
Ziyaretçi Yorumları
( 3 ) Yorum
Tümünü Göster
ATSIZCI - ADSADAS - 20.11.2015 14.13
     ÇOK FAYDALI YAZI ALLAH RAZI OLSUN

Osmanlı Tokatı - Stuttgart - 19.11.2015 01.43
     Ne yazık ki bir zamanlar yardım ettiğin ülke şimdi seni yerden yere vuruyor,http://www.tuerkenbeute.de sayfasında cünkü sadece hediye aldıkları ve harpte kazandıkları Osmanlı kıyafetlerinden anlatılıyor ve okadarıyla kalmıyor, bizim Yeniceriler kral Wilhelm in askerlerinin karşısında biraz savaştıktan sonra tabii panik ile kacmışız ve bu başarısı icin kral Wilhelm e İspanya kralı Türkenlouis lakapını takmış. Biz o gün orada değildik neler oldu birebir bilemeyiz ama yardım ettık deniliyorsa böyle aşağlamasınlar insanı.Dedelerimizin akıttığı kan boşa gitmesin

Osmanlı01 - Adana - 31.10.2013 15.02
     Ceddim Osmanlı, Allah sizden razı olsun. Şimdi torunların sana layık değiller.

Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
:
E-Posta
:
E-Posta adresi Yayınlanmaz
(Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.236.156.34) kaydedilecektir)
  Yeni Dersleri Takip etmek istiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
Android
Arduino
Bilgisayar Ağları
Bilişim Teknolojileri
C Sharp
Çalışmalar
Donanım
Fireworks
Flash - Action Script 3
Gezdik ve Gördük
HTML
JavaScript
Kişisel Gelişim
Okul Öncesi Etkinlik
PHP
Silverlight
Şanlı Tarihimiz
Yazılarım
  Zamanlanmış Duyuru/Ödev Bulunmamaktadır...  
Kişisel resim ve yazıları kullanmak yasaktır. Bunun dışındaki dersleri İsim ve Kaynak göstermek şartıyla kullanmak serbesttir.
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 69
 Toplam : 2275213
Mustafa KARSLI - Bilişim Teknolojileri Öğretmeni © 2008 - 2021  
Site Haritası

 

2