ALLAH (cc)'IN EN GÜZEL İSİMLERİ (ESMA-ÜL HÜSNA)
el - VELİYY

Mü'minlere dost, yardım eden, destek veren.

     ANASAYFA    |   Ben Kimim?      Allah'ım! Öfkenden rızana; cezandan affına sığınırım. Senden yine sana sığınırım. Sana övgüyü saymakla bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin. - Müslim, "Salât", 222

C#.NET ile Access Veritabanına Kayıt Ekleme

C#.NET ile Access Veritabanına Kayıt Ekleme
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Selamun aleyküm, merhaba bu dersimde daha önceki derslerimizde oluşturduğumuz veritabanına kayıt ekleyeceğiz. Daha önceki dersleri okumak için;

1- Access’te Veritabanı Oluşturma

2- C#.NET ile Access Veritabanına Bağlantı Kurma

Kayıt ekleyebilmek için öncelikle veritabanı oluşturuyoruz. Sonra ise veritabanına bağlantı kuruyoruz. Bu iki adımı yaptıktan sonra aşağıdaki gibi kayıt eklemek için kullanacağımız formu oluşturalım.

C Sharp Kayıt Ekle Formu

Formu oluşturduktan sonra yazacağımız kodları açıklayalım. Kayıt ekle butonuna çift tıklayarak buton tıklanma olayına aşağıdaki kodları yazalım:  Kaynak: www.mustafakarsli.com

1     OleDbCommand komut = new OleDbCommand("insert into ogrenci (okulno,ad,soyad,sinif) values ('" + Convert.ToInt32(textBox1.Text) + "','" + textBox2.Text + "','" + textBox3.Text + "','" + textBox4.Text + "')", baglanti);
2     int sonuc = komut.ExecuteNonQuery();
3     if (sonuc == 1) { label1.Text = "Kayıt Başarı ile Eklendi..."; }
4     else { label1.Text = "Kayıt Eklerken HATA Oluştu..."; }

1.satırda, OleDbCommand komut = new OleDbCommand("sql sorgusu",bağlantı); şeklinde kullanılmaktadır. komut isminde veritabanı sorgusu oluşturuyoruz. Buradaki sql sorgusu yazan yere veritabanına kayıt ekleyecek sql sorgusunu yazıyoruz. Sorgumuz, insert into tabloadı (alan1,alan2,...) values ('değer1','değer2',...) şeklinde yazılmaktadır.

insert into veritabanına kayıt ekleneceğini belirtir. tabloadı ise kayıt yapılacak tablonun adını yazıyoruz. Üstteki örnekte ogrenci tablosuna kayıt yapılmaktadır.

Tablo adından sonraki alan1 vs. yazan yer ise tablomuzdaki alanların isimleridir. ogrenci tablomuzu baz alırsak okulno, ad, soyad, sinif alan isimleridir.

Values ise kendisinden sonraki yazılanları alan isimlerinin sırasıyla değer olarak kaydet demektir. Değişken ya da direk değer girilecekse tek tırnak içinde değerler yazılmalıdır. Yukarıdaki örnekte tırnakların arasına textboxlardaki değerler yazılmaktadır.

Yukarıdaki örnekte values('" + Convert.ToInt32(textBox1.Text) + "',.... şeklinde yazmanın nedeni, values den sonra tek tırnak içinde değer yazmamız gerekir. Değer yerine textbox'taki değeri yazdıracağımız için sql sorgusunun çift tırnağını kapatıp + ile textbox'taki değeri sorguya ilave edip tekrar sql sorgusunun çift tırnağını açıp, değerin tek tırnağını kapatıyoruz. Bu şekilde diğer textboxları da sql sorgusuna ilave ediyoruz.

baglanti ise veritabanına bağlantı kurmamızı sağlayan connection değişkenidir.

2.satırda, sonuc adında int türünde değişken tanımlıyoruz. sql sorgusunu oluşturduğumuz komut değişkenini çalıştırıp veritabanına kayıt eklenmesini sağlıyoruz. Kayıt eklenirse 1 sonucu döndürür. Eklenmezse 0 döndürür.

3.satırda, sonuc değişkeninin değeri 1 mi diye karşılaştırıyoruz. Sonuc değeri 1 ise label1'e kayıt başarı ile eklendi yazdırıyoruz.

4.satırda ise sonuc değişkenindeki değer 1 değilse label1'e kayıt eklerken hata oluştu yazdırıyoruz.

Programı dikkatlice yazdıktan sonra çalıştırıp (f5) deneyebiliriz. Ben basitce kayıt eklemeyi anlattım. Örnekleri geliştirmek size kalmış. İyi bir programcı olmak istiyorsanız bol bol örnek yapmalısınız.

İlerleyen günlerde görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız. Sorularınızı ve katkılarınızı alttaki yorum ekle bölümünden yazabilirsiniz.

Mustafa KARSLI   Kaynak: www.mustafakarsli.com

( 14219 ) kez okundu     -     12.05.2014    Tweetle     
C#.NET ile Access Veritabanına Kayıt Ekleme, kayıt ekle, insert into, csharp, c#, c# net kayıt ekle, kayıt ekleme kodu, c veri ekleme, access, access veritabanına kayıt ekleme, oledbcommand, executenonquery, veritabanı, add data, database, insert database, mustafa karslı
Ziyaretçi Yorumları
( 1 ) Yorum
Tümünü Göster
salim - ordu - 29.05.2017 08.07
     çok iyi olmuş

Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
:
E-Posta
:
E-Posta adresi Yayınlanmaz
(Güvenliğiniz için ip adresiniz (35.175.107.142) kaydedilecektir)
  Yeni Dersleri Takip etmek istiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
Android
Arduino
Bilgisayar Ağları
biliMKurdu
Bilişim Teknolojileri
C Sharp
Çalışmalar
Donanım
Evde Deney
Fireworks
Flash - Action Script 3
Gezdik ve Gördük
HTML
JavaScript
Kişisel Gelişim
Okul Öncesi Etkinlik
PHP
Projeler
Raspberry Pi
Scratch
Silverlight
Şanlı Tarihimiz
Yarışmalar
Yazılarım
  Zamanlanmış Duyuru/Ödev Bulunmamaktadır...  
(Mallarınızı) Allah yolunda harcayın. Kendi kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever.

Bakara, 2/195
Sosyal Medya Hesabım Bulunmamaktadır. Bu nedenle başka platformlarda paylaşımım bulunmamaktadır.
Kişisel resim ve yazıları kullanmak yasaktır. Bunun dışındaki dersleri İsim ve Kaynak göstermek şartıyla kullanmak serbesttir.
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 198
 Toplam : 2617275
Mustafa KARSLI - Bilişim Teknolojileri Öğretmeni © 2008 - 2023  
Site Haritası

 

2