ALLAH (cc)'IN EN GÜZEL İSİMLERİ (ESMA-ÜL HÜSNA)
es - SABUR

Çok sabırlı, sabreden, cezayı erteleyen.

     ANASAYFA    |   Ben Kimim?      Ey iman edenler! Hepiniz topluca barış ve güvenliğe (İslam'a) girin. Şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır. - Bakara-208

Gençlik Nereye Gidiyor?

Gençlik Nereye Gidiyor?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Selamunaleyküm dostlar, attığım başlık ciddi manada dikkate alınması gereken bir konu, gençlik nereye gidiyor?

Bir gençlik düşünün, 18'inde 20'sinde fetihler gerçekleştiriyor. Çağ açıp çağ kapatıyor. İlmi bilgisiyle keşifler yapıyor, toplar yapıyor, koskoca bir saltanat yürütüyor.

Öteki tarafta bir gençlik düşünün, verilen en ufak bir işi yapamıyor, Çarpma ve Bölme işlemlerini dahi yapamıyor, verilen görevlerin sorumluluğunu taşıyamıyor ve emaneti heder ediyor.

Yukarıdaki iki gençlik profilini karşılaştıdığımızda dünyalar kadar fark var değil mi? Bu fark abartılmış bir fark mıdır?

Tabii ki Hayır. Maalesef şu an ki gençliğimizin bir çoğu bu haldeler. Hepsi bu durumda demiyorum ama Fatih'in ruhunu yaşayan gençlik maalesef az.

Peki bu neden böyle?

Bunun birçok nedeni var, aileler, eğitim sistemi, çevre, medya...

Gençlere aileler tarafından yeterince görev ve sorumluluk verilmiyor. Takipleri yapılmıyor. Bir görev verilince o görevin neticesi ile ilgili pekiştireçler verilmiyor. En çok da aileler ben görmedim evladım görsün, ben yemedim evladım yesin, ben giymedim evladım giysin şeklindeki sonu olmayan yanlış düşünceler neticesinde doyumsuz ve kanaatkarsiz bir gençlik meydana geliyor. Bu gençlik sıkıntı çekmediği için, her istediği yapıldığı için ve hayat toz pembe gösterildiği için ne zora geliyor ne de bir şey elde etmek için çabalıyor. Hazıra alışmış bir gençlikten üretim beklenebilir mi? En önemlisi FATİH olması düşünülebilir mi?

Eğitim sistemine gelince gençlere okullarda 10 çeşit 15 çeşit ders veriliyor. Bu derslerin fazlalığı yüzünden gençler yeterince bir alana yönelemiyorlar. Liselerin acilen branşlaşmaya dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu konuya sayfalar ayrılabilir lakin ben yüzeysel geçeceğim.

Medya deseniz tam anlamıyla aile yapısını ve kültürümüzü dinamitleyen bir araç. Özellikle gençlere ahlaksızlık aşılayan, aile ve kültürü yok sayan, başıboş ve sorumsuz karakterlerle gençlere örnek teşkil eden bir foseptik çukuru... Burada her bir fert üzerine düşeni yapmalı. Devlet RTÜK aracılığıyla bu tarzdaki yayınlara müdahale etmeli, aileler bu tarz yayınları izlettirmemeli ve izlememeli, her bir fert bu yayınların kalkması için şikayette bulunmalı. Toplumda bir kamuoyu oluşturulmalı. Dertli vatan evladı yapımcılar Diriliş ve Payitaht gibi yayınları çoğaltmalıdırlar. Özümüze dönmek için geçmişimizi iyi bilmeli ve ders almalıyız.

Çevre meselesine gelince ailelerden ilgi bulamayan gençlerin arkadaş ve diğer kişilere yönelmesini, zararlı arkadaşlıkları, başıboş hiçbir faydası bulunmayan davranışları ele almak gerekiyor. Aileler olarak gençlerimizi takip etmeli ve arkadaşlıklarını yakın planda izlemeliyiz. Evlatlarımıza gereken ilgi ve alakayı göstermeliyiz ki başka kişilerde sevgi bulmaya çalışmasınlar.

Meselelere kısaca değinmeye çalıştım.

Bizim gençliğimiz geleceğimizdir. Hepimiz el ele verip yeniden Fatih'ler, Yavuz'lar, Kanuni'ler yetiştirmek için seferber olmalıyız.

Gençlerimize sahip çıkamazsak geleceğimizin aydınlık ve parlak olmasını bekleyemeyiz.

Gençlerimize sorumluluk bilinci aşılamalı, çalışkan, üretken, kültürüne, dinine ve vatanına bağlı nesiller olması için çok çalışmalıyız.

Biz çalışmazsak, gençlerimize sahip çıkmazsak bizim yerimize kendi çıkarlarına kullanmak için sahip çıkan mutlaka olacaktır. O saatten sonra da iş işten geçmiş olur. MazaALLAH.

Gençlerimize sahip çıkalım ki Vatanımıza sahip çıksınlar...

Gençlerimiz elimizden kayarsa Vatanımız elimizden kayar...

Selam ve Dua ile... 

Mustafa KARSLI

( 3632 ) kez okundu     -     16.12.2017    Tweetle     
Gençlik Nereye Gidiyor? köşe yazısı, mustafa karslı, gençlik, gençliğe sahip çıkalım
Ziyaretçi Yorumları
( 1 ) Yorum
Tümünü Göster
cehapefanclup - rize - 10.05.2022 14.02
     katılıyorum hocam

Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
:
E-Posta
:
E-Posta adresi Yayınlanmaz
(Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.234.244.181) kaydedilecektir)
  Yeni Dersleri Takip etmek istiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
Android
Arduino
Bilgisayar Ağları
biliMKurdu
Bilişim Teknolojileri
C Sharp
Çalışmalar
Donanım
Evde Deney
Fireworks
Flash - Action Script 3
Gezdik ve Gördük
HTML
JavaScript
Kişisel Gelişim
Okul Öncesi Etkinlik
PHP
Projeler
Raspberry Pi
Scratch
Silverlight
Şanlı Tarihimiz
Yarışmalar
Yazılarım
  Zamanlanmış Duyuru/Ödev Bulunmamaktadır...  
İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez.

Hz.Muhammed (sav)
Sosyal Medya Hesabım Bulunmamaktadır. Bu nedenle başka platformlarda paylaşımım bulunmamaktadır.
Kişisel resim ve yazıları kullanmak yasaktır. Bunun dışındaki dersleri İsim ve Kaynak göstermek şartıyla kullanmak serbesttir.
 Aktif ziyaretçi : 1
 Bugün : 203
 Toplam : 2664312
Mustafa KARSLI - Bilişim Teknolojileri Öğretmeni © 2008 - 2024  
Site Haritası

 

1