ALLAH (cc)'IN EN GÜZEL İSİMLERİ (ESMA-ÜL HÜSNA)
es - SABUR

Çok sabırlı, sabreden, cezayı erteleyen.

     ANASAYFA    |   Ben Kimim?      (Mallarınızı) Allah yolunda harcayın. Kendi kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever. - Bakara, 2/195

Cpanelde Mysql Veritabanı ve Kullanıcı Oluşturma

Cpanelde Mysql Veritabanı ve Kullanıcı Oluşturma
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Mysql php tabanlı sitelerde veritabanını kurmak ve yönetmek amacıyla kullanılır. Bu yazımda MYSQL veritabanını nasıl kuracağımızı anlatacağım. Cpaneli Türkçe ya da İngilizce olanlar olabilir bu nedenle Türkçe yanında İngilizce telaffuzlarını da yazacağım.

Mysql Veritabanı Oluşturma

Öncelikle web sayfanızın kontrol paneline (cpanel) giriyoruz. Hosting sağlayıcınızın gönderdiği bilgilere cpanele giriyoruz. Genelde http://www.alanadı.com/cpanel olarak giriş yapılır.

Yukarıdaki gibi cpanel adresini tarayıcımıza yazıp çağırdığımızda kullanıcı adı ve şifre isteyen bir pencere gelecek. Buraya hosting sağlayıcınızın size vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra sitenizin cpaneline girmiş oluyoruz.

Açılan cpanelden Veritabanları (Databases) grubunda  MySQL® Veritabanları (MySQL® Databases) bağlantısına tıklıyoruz Aşağıdaki pencere açılacak. Anlatımımı bu görüntüye göre yapacağım.

Mysql Veritabanı ve Kullanıcı Oluşturma

Öncelikle buradaki 1 numaralı alandan veritabanını oluşturuyoruz. Veritabanı Adı yazan yere oluşturacağımız veritabanının adını yazıyoruz. Burada dikkat edeceğimiz nokta veritabanının adının sadece bizim yazdığımız veritabaniadi değildir.  Veritabanının adı cpanel kullanıcı adıyla birlikte kullanılır. 1 numaralı yerdeki vt yazılı mavi kutucuk içindeki alanadi_veritabaniadi bizim veritabanımızın adıdır.

Veritabanının ismini yazıp Create Databases butonuna tıklıyoruz ve böylelikle veritabanını oluşturmuş oluyoruz. Veritabanının oluşturulduğunu belirten pencereden geri (back) diyerek yukarı görüntüdeki sayfaya geri dönüyoruz. Bu aşamadan sonra kullanıcı oluşturmamız gerekiyor.

 Mysql Kullanıcı Oluşturma

 Yukarıdaki ekranda 2 numaralı gruptan kullanıcı oluşturacağız. 2 numaralı alanda Kullanıcı adı yazan yere veritabanı için oluşturacağımız kullanıcı adını yazıyoruz. Burada da kullanıcı ismi cpanel kullanıcı adıyla beraber kullanılır. 2 numaralı alanda ad yazan mavi kutu içindeki alanadi_kullan bizim veritabanı için kullanıcı adımızdır.

Kullanıcı adını yazdıktan sonra şifre ve tekrar şifre alanlarına kullanıcımızın şifresini yazarak Create User butonuna basıyoruz. Böylelikle kullanıcımız oluşturulmuş oluyor. Kullanıcının oluşturulduğunu belirten pencereden geri (back) diyerek yukarı görüntüdeki sayfaya geri dönüyoruz. Bu aşamadan sonra oluşturduğumuz kullanıcıyı veritabanına eklememiz (ilişkilendirmemiz) gerekiyor.

Mysql Veritabanı ile Kullanıcı İlişkilendirme

Üstteki görüntüdeki sayfaya döndüğümüzde sayfanın altında Veritabanına Kullanıcı Ekle (Add User To Database) bölümünü göreceksiniz. Burada bizim oluşturduğumuz veritabanı ile kullanıcıyı göreceksiniz. Eğer ki birden fazla kullanıcı ya da veritabanı yoksa bizim oluşturduğumuz kullanıcı ve veritabanı seçili olacaktır. Aşağıda ekran görüntüsünü görebiliriz.

mysql veritabanı kullanıcı ilişkilendirme


Kullanıcı ve veritabanını seçtikten sonra Add butonuna tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki pencere gelecektir.

Mysql Veritabanı ile Kullanıcı İlişki Ekleme

Yukarıda açılan sayfadan veritabanı için kullanıcımıza izinleri veriyoruz. İstediğiniz izinleri verebilirsiniz. Veritabanını kullanmak için tam yetki vermek istiyorsanız All Privileges yazan kutuyu işaretleyip Make Changes butonuna tıklıyoruz. Kullanıcının eklendiğine dair onay sayfası geldikten sonra işimiz burada bitmiş oluyor.

Böylelikle önce veritabanı oluşturduk sonra kullanıcı oluşturduk ve ardından da kullanıcıyı veritabanına ilişkilendirdik. Artık veritabanımıza tablo oluşturmaya geçebiliriz. Bu konuyu bir sonraki dersimde anlatacağım.

Diğer derste görüşmek ümidiyle sağlıcakla kalınız.

Mustafa KARSLI

( 8510 ) kez okundu     -     09.04.2013    Tweetle     
Cpanelde Mysql Veritabanı ve Kullanıcı Oluşturma, Mysql Veritabanı Oluşturma, Mysql Kullanıcı Oluşturma, Mysql Veritabanı ile Kullanıcı İlişkilendirme, mysql, mysql veritabanı, mysql databases, mysql user, cpanel, cpanelde veritabanı, mysql veritabanı kurulumu, cpanel veritabanı, databases, mysql adding
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
:
E-Posta
:
E-Posta adresi Yayınlanmaz
(Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.234.244.181) kaydedilecektir)
  Yeni Dersleri Takip etmek istiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
Android
Arduino
Bilgisayar Ağları
biliMKurdu
Bilişim Teknolojileri
C Sharp
Çalışmalar
Donanım
Evde Deney
Fireworks
Flash - Action Script 3
Gezdik ve Gördük
HTML
JavaScript
Kişisel Gelişim
Okul Öncesi Etkinlik
PHP
Projeler
Raspberry Pi
Scratch
Silverlight
Şanlı Tarihimiz
Yarışmalar
Yazılarım
  Zamanlanmış Duyuru/Ödev Bulunmamaktadır...  
Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış yolcuya haklarını ver, fakat saçıp savurma. Çünkü saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankörlük etmiştir.

İsrâ, 17/26-27
Sosyal Medya Hesabım Bulunmamaktadır. Bu nedenle başka platformlarda paylaşımım bulunmamaktadır.
Kişisel resim ve yazıları kullanmak yasaktır. Bunun dışındaki dersleri İsim ve Kaynak göstermek şartıyla kullanmak serbesttir.
 Aktif ziyaretçi : 1
 Bugün : 203
 Toplam : 2664312
Mustafa KARSLI - Bilişim Teknolojileri Öğretmeni © 2008 - 2024  
Site Haritası

 

1