ALLAH (cc)'IN EN GÜZEL İSİMLERİ (ESMA-ÜL HÜSNA)
es - SABUR

Çok sabırlı, sabreden, cezayı erteleyen.

     ANASAYFA    |   Ben Kimim?      Allah'ım! Öfkenden rızana; cezandan affına sığınırım. Senden yine sana sığınırım. Sana övgüyü saymakla bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin. - Müslim, "Salât", 222

Her Şeyden Önce Öğrenmeyi Öğrenmeliyiz

Her Şeyden Önce Öğrenmeyi Öğrenmeliyiz
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Günümüz dünyasında bilim ve teknoloji hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bilgi de hızlı bir şekilde çoğalmakta ve mevcut bilgi zaman aşımına uğramaktadır. Meydana gelen değişimler eğitimli insan kavramının tanımının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Örnek verecek olursak geçmiş yıllarda orta öğretim bilgisi alan bir kişinin hayata atılması çok kolay olmakta hatta bu bilgi kendisi için ömür boyu yetmekte idi. Yine orta öğretim mezunu kişiler rahatlıkla memur olabilmekte, öğretmen olabilmek için 2 yıllık yüksek okul okumak yetmekte idi ama şimdi ise öğretmen olabilmek için 4 hatta hazırlık adı altında 1 sene daha toplam 5 senelik eğitim alınıyor yinede öğretmen olunamıyor bunun üstüne bir de eğitimin yeterli mi diye kpss adında sınav yapılmaktadır. Yani gün geçtikçe bilgi artmakta ve hayat koşulları zorlaşmaktadır.

Her geçen gün yenilenen, değişen ve gelişen bilgi birikiminin “yaşam boyu eğitim” kavramını gündeme getirdiği ve bunun da ancak öğrenmeyi öğrenen bireylerin yaşamlarında sürekli öğrenme ve çağın gerektirdiği niteliklere sahip bireyler olma yolunda çaba sarf etmeleri ile mümkün olduğu bir gerçektir.

Geçmişte bilgili insan, her şeyi bilen ya da başkalarının ürettiği bilgileri beyninde depolayan kişiydi. Bu nedenle geçmiş yüzyıllarda eğitim, daha çok var olan bilgi birikiminin, kültürel değerlerin ve yaşamsal becerilerin yeni yetişen kuşaklara aktarılması olarak görülmüştür.

Bugün ise bilgili insan; bilginin farkında olan, bu bilgiye ulaşmanın yollarını bilen, ulaştığı bilgiyi anlamlandırarak öğrenen, öğrenmiş olduğu bilgilerden yeni bilgiler üretebilen ve ürettiği bilgileri sorun çözmede kullanabilen kişi olarak kabul edilmektedir.

Öğrenmeyi öğrenmeyi alt başlıklar halinde incelersek.

Öğrenmek: Sorup bilgi edinmek, yetenek ve beceri kazanmak olarak tarif edebiliriz.

Niçin Öğreniriz: En basitinden yaşamak için öğreniriz. Hayata atılmak, değişimler karşısında ayakta kalabilmek için, önümüze çıkan engelleri aşmak için öğreniriz, belirlediğimiz hedeflere ulaşmak için öğreniriz.


Nasıl Öğreniriz: Ne için öğrendiğimizi belirledikten sonra sıra hedefimize ulaşacak yöntemi belirlemeye geldi.

Okuduklarımızın %10 ‘unu
Duyduklarımızın % 20 ‘sini
Gördüklerimizin %30 ‘unu
Hem görüp hem duyduklarımızın % 50 ‘sini
Söylediklerimizin % 70 ‘ini
Yapıp söylediklerimizin % 90 ‘ını hatırlarız.

Yukarıdaki verileri göz önünde tutarsak ne kadar çok duyu organımızı öğrenme eyleminde kullanırsak verim de o kadar artmaktadır.

Öğrenmek için ne öğrendiğimize karar vermeliyiz kafamızda ne kadar gereksiz bilgi var hiç düşünüyor muyuz? Kullanmadığımız hiç gerek olmayan kafamızı boşa işgal eden bilgiler. Eğer ki gerçekten öğrenmek istiyorsak her önümüze çıkan bilgileri değil de yaşamımızda bilim ve teknolojide işimize yaracak değeri yüksek bilgileri süzüp kaydetmeliyiz.

Öğrenmeyi etkileyecek unsurlar düşünülmeli ve “ben nasıl daha iyi verim alırım” diye kendi kendimize sorular sorup cevabını aramalıyız.

Öncelikle öğrenmeden keyif almalıyız kendimizi şartlandırmalıyız. Bilgiden korkmamalı “ben bunun üstesinden gelirim” şeklinde kendi kendimizi motive etmeliyiz. Eğer ki işin başından “ben yapamam, ben öğrenemem” gibi kendimizi negatif yönde motive edersek baştan kaybettik demektir.

Öğrenmeyi etkileyecek her şey düşünülmelidir. Kullanılan kalemler, kâğıtlar renklimi renksizmi olmalı, ders çalışılacak ortam seslimi sessizmi olmalı, masa sandalye her şey düşünülerek nasıl daha iyi verim alınacaksa o şekilde tasarlamalıyız. Beslenmemize de dikkat etmeliyiz. Abur cubur değil de dengeli şekilde beslenmeliyiz. Uykumuza da dikkat etmeliyiz ne fazla uyku ne de az uyku günlük 4-7 saat arası uyku almalıyız. Ama düzenli olmalı erken yatmalı erken kalkmalıyız.

Her şeyden önemlisi de kendimize inanmalıyız, başaracağımıza inanmalıyız ve elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.

( 4432 ) kez okundu     -     02.02.2013    Tweetle     
öğrenmeyi öğrenme, öğrenmeyi öğrenmeliyiz, Her Şeyden Önce Öğrenmeyi Öğrenmeliyiz, öğrenmeyi öğrenmek, öğrenme, etkili öğrenme, öğrenme yöntemleri
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
:
E-Posta
:
E-Posta adresi Yayınlanmaz
(Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.234.244.181) kaydedilecektir)
  Yeni Dersleri Takip etmek istiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
Android
Arduino
Bilgisayar Ağları
biliMKurdu
Bilişim Teknolojileri
C Sharp
Çalışmalar
Donanım
Evde Deney
Fireworks
Flash - Action Script 3
Gezdik ve Gördük
HTML
JavaScript
Kişisel Gelişim
Okul Öncesi Etkinlik
PHP
Projeler
Raspberry Pi
Scratch
Silverlight
Şanlı Tarihimiz
Yarışmalar
Yazılarım
  Zamanlanmış Duyuru/Ödev Bulunmamaktadır...  
Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz.

Enbiya-35
Sosyal Medya Hesabım Bulunmamaktadır. Bu nedenle başka platformlarda paylaşımım bulunmamaktadır.
Kişisel resim ve yazıları kullanmak yasaktır. Bunun dışındaki dersleri İsim ve Kaynak göstermek şartıyla kullanmak serbesttir.
 Aktif ziyaretçi : 1
 Bugün : 194
 Toplam : 2664303
Mustafa KARSLI - Bilişim Teknolojileri Öğretmeni © 2008 - 2024  
Site Haritası

 

1