ALLAH (cc)'IN EN GÜZEL İSİMLERİ (ESMA-ÜL HÜSNA)
es - SABUR

Çok sabırlı, sabreden, cezayı erteleyen.

     ANASAYFA    |   Ben Kimim?      De ki: "Rabbim! Bağışla, merhamet et. Çünkü sen merhamet edenlerin en hayırlısısın!" - Mü'minûn, 23/118

Uzun Ömürlü Bilgisayarlar için Öneriler

Uzun Ömürlü Bilgisayarlar için Öneriler
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Merhaba, günlük hayatta bilgisayar hemen hemen her alanda kullanılır oldu. Tabii ki bununla birlikte bilgisayarın kullanımına ve bakımına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Olur olmadık zamanlarda bilgisayarların bozulması herkesi çileden çıkarır. Bilgisayarların çevresel nedenlerden ya da kullanıcıdan kaynaklı arızalanmasının önüne geçmek içi bazı öneriler vereceğim.

1-Tozdan koruma

Bilgisayarın en büyük dşmanlarından biri tozdur. Bulunduğunuz ortamın tozsuz olmasına veya bilgisayarınızın toza maruz kalmamasına dikkat ediniz. Bilgisyarınızı sık sık temizleyiniz. Kaynak: www.mustafakarsli.com

2-Nemden koruma

Bilgisayarların diğer bir düşmanı da nemdir. Nemli ortamlarda bulunmamaya dikkat edilmeli, bilgisayarı kullandığınız odanızı sık sık havalandırınız.

3-Isıya dikkat

Bilgisayarlarda ciddi sıkıntılardan biride bilgisayarın ısınmasıdır. Bilgisayarınızı kapalı dolap ve benzeri ortamlarda çalışır bulundurmayınız. Genelde masaüstü bilgisayar kullananlar kasaları kapalı dolap içinde tutuyorlar bu tavsiye edilmeyen bir davranıştır. Hava sirkülasyonunun olması bilgisayarın ısınmaması için gereklidir. Taşınabilir bilgisayarlarda ısınma problemi varsa soğutucu altlık kullanmaları iyi olur. Ayrıca taşınabilir bilgisayar kullananlar bilgisayarların havalandırma kanallarını devamlı açık tutmalıdırlar. Yatak, kanepe yada benzeri yumuşak zeminlerde havalandırma kanalları kapanabildiği için yeterli soğutma yapılamamaktadır. Taşınabilir bilgisayarları düz ve sert zeminde kullanınız.

4-Yiyecek İçeçeklere dikkat

Bilgisayar kullanırken yada bilgisayar etrafında mümkün mertebe birşeyler yiyip içmeyiniz. Sıvıların bilgisayara dökülmesi istenmedik sonuçlar doğurabilir. Yiyeceklerin kırıntılarının dökülmesi de bilgisayarın zamanla bozulmasına ve hijyen açısından kirliliğe neden olacaktır.

5-Kullanılmadığında kapatın

Bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda güvenli bir şekilde kapatarak toz ve neme maruz kalmayacak şekilde kaldırınız. Bilgisayarınızın gereksiz çalışması elektronik aksamın ömrünü azaltacaktır.

6-Bilgisayarı çantasında taşıyın

Bilgisayarınızı taşırken çantasında taşıyın olası düşme yada çevresel darbelere karşı tedbirli davranmalısınız. Bilgisayarınızı güvensiz yerlere bırakmayınız. Yerlere yada düşme olasılığı olan yerlere bırakmayınız.

7-Kalabalık Ortamlarda Bilgisayarınızı kilitleyin

Hususi ortamlarda bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarın başından ayrılacağınız zaman bilgisayarınızı kilitleyiniz. Oturumu şifre oluşturarak kullanın. Başkalarının bilir bilmez işlemlerine karşı bilgisayarınızı güvende tutunuz.

8-Bataryaya dikkat

Taşınabilir bilgisayar kullananlar bataryayı çıkararak devamlı fişte kullanmayınız. Olası bir elektrik kesintisinde bilgisayarı yakabilirsiniz. Batarya takılı halde devamlı fişe takılı şekilde de kullanmayınız. Batarya dolunca fişi çıkarılmalı batarya bitince şarja takılmalıdır. Devamlı fişte kullanmak bataryanın ömrünü azaltacaktır.

9-Düzenli Temizliğini Yapın

Bilgisayarınızın dış ve iç temizliğini düzenli olarak yapınız. Tozlu ortamlarda kullanılıyorsa haftada bir mutlaka temizleyiniz. Az tozlu ortamlarda (ev ortamında) ise 2-3 haftaya bir temizleyiniz. Bilgisayarınızın yazılımsal olarak da temizliğini düzenli bir şekilde yapınız. Ayda bir sistem araçlarından disk birleştirme yapınız. Kullanmadığınız program ve dosyaları siliniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, basit ama önemli önlemlerdir. Bilgisayarınızı uzun süre sıkıntısız kullanmanıza yardımcı olacak önerilerdir.

Mustafa KARSLI  Kaynak: www.mustafakarsli.com

( 6078 ) kez okundu     -     04.05.2013    Tweetle     
Uzun Ömürlü Bilgisayarlar için Öneriler, bilgisayar kullanırken dikkat edilmesi gerekenler, bilgisayar tedbirler, bilgisayar sağlığı, güvenli bilgisayar, uzun ömürlü bilgisayar, bilgisayar bakımı, bilgisayar onarımı, toz, nem, ısı, yemek, içmek, bilgisayara zararları, batarya kullanımı, mustafa karslı
Ziyaretçi Yorumları
( 1 ) Yorum
Tümünü Göster
ahmet hakan altınn - BURSA MUSTAFAKEMALPASA - 08.05.2013 13.58
     BENİM İSLEMCİ İNTEL PENTİUM 4 AMA COK ŞEŞ YAPIYOR ONU NASIL ENGELLERİZ BAZI OYUNLSRDA KASMA YAPIYOR... SAYGILAR SELAMLAR BURSA MUSTAFA KEMAL PAŞA DEVECİKONAĞI

----- Mustafa KARSLI ---->
oyunlarda kasma yapması oyun sistem gereksinimlerini kontrol edin sisteminiz gereksinimleri karşılamıyor olabilir ya da yeterince işlemcinin soğumamasından kaynaklanıyordur. İşlemcinin fanı ses yapıyordur bu da tozdan kaynaklanır kasayı açıp fanı temizleyip makine yağı ile yağlayabilirseniz yağlayın. Yoksa fanı değiştirin. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
:
E-Posta
:
E-Posta adresi Yayınlanmaz
(Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.234.244.181) kaydedilecektir)
  Yeni Dersleri Takip etmek istiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
Android
Arduino
Bilgisayar Ağları
biliMKurdu
Bilişim Teknolojileri
C Sharp
Çalışmalar
Donanım
Evde Deney
Fireworks
Flash - Action Script 3
Gezdik ve Gördük
HTML
JavaScript
Kişisel Gelişim
Okul Öncesi Etkinlik
PHP
Projeler
Raspberry Pi
Scratch
Silverlight
Şanlı Tarihimiz
Yarışmalar
Yazılarım
  Zamanlanmış Duyuru/Ödev Bulunmamaktadır...  
Allah'ım! Öfkenden rızana; cezandan affına sığınırım. Senden yine sana sığınırım. Sana övgüyü saymakla bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin.

Müslim, "Salât", 222
Sosyal Medya Hesabım Bulunmamaktadır. Bu nedenle başka platformlarda paylaşımım bulunmamaktadır.
Kişisel resim ve yazıları kullanmak yasaktır. Bunun dışındaki dersleri İsim ve Kaynak göstermek şartıyla kullanmak serbesttir.
 Aktif ziyaretçi : 1
 Bugün : 211
 Toplam : 2664320
Mustafa KARSLI - Bilişim Teknolojileri Öğretmeni © 2008 - 2024  
Site Haritası

 

1