ALLAH (cc)'IN EN GÜZEL İSİMLERİ (ESMA-ÜL HÜSNA)
es - SABUR

Çok sabırlı, sabreden, cezayı erteleyen.

     ANASAYFA    |   Ben Kimim?      (Mallarınızı) Allah yolunda harcayın. Kendi kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever. - Bakara, 2/195

DNS (Domain Name System) Nedir?

DNS (Domain Name System) Nedir?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

DNS, İngilizce Domain Name System kelimelerinin başharflerinden oluşmaktadır. Türkçesi ise Alan adı isimlendirme sistemi diyebiliriz.

İnternete bağlı her makinenin birbirleriyle haberleşmesi için bir ip adresi alması gerekmektedir. İP adresleri uzun 4 birimlik sayılardan oluşur. (Detaylı bilgi için "İP Adresi Nedir?" dersine göz atabilirsiniz.) Bu sayılar kullanıcılar için akılda kalıcı olmadığı için her makineyi tanımlayacak anlamlı kelimelerden oluşan isimler verilmektedir.  meb.gov.tr gibi...

DNS dediğimiz sistem, bu isimlerin İP adresi karşılıklarını tutarak sunucu ve istemcilerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlarlar. Yani meb.gov.tr yazdığımızda DNS bunu ip karşılığına dönüştürerek istenilen yere erişmeyi sağlar.

DNS sayesinde internetteki hangi ip adresi hangi bilgisayarın, hangi site nerede gibi soruların cevaplarına ulaşabiliriz.

DNS'nin Yapısı:

DNS'ler alan adı sunucuları ve çözümleyicilerden oluşurlar. Alan adı sunucuları ip adreslerine karşılık gelen isimleri tutmaktadırlar. Çözümleyiciler ise DNS sunucularının adreslerini barındırırlar.

İnternette bir istemci bilgisayar, bir ip adresine erişmek istediği zaman alan adı sunucusuna başvurur. Alan adı sunucusu da kendi veritabanındaki bilgiyi istemci bilgisayara gönderir. Böylece istemci erişmek istediği adrese erişir. Tabii ki dns veritabanında bu bilgilerin ekli olması gerekmektedir. Bu bilgiler Firmalar tarafından elle eklenmektedir.

Mustafa KARSLI    Kaynak: www.mustafakarsli.com

( 6799 ) kez okundu     -     29.05.2014    Tweetle     
DNS (Domain Name System) Nedir, dns, domain name system, dns nedir, dns anlamı, dns açıklama, bilgisayar ağları, alan adı, isimlendirme, dns ayarları, mustafa karslı, alan adı sunucusu, isim sunucusu, dns veritabanı
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
:
E-Posta
:
E-Posta adresi Yayınlanmaz
(Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.234.244.181) kaydedilecektir)
  Yeni Dersleri Takip etmek istiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
Android
Arduino
Bilgisayar Ağları
biliMKurdu
Bilişim Teknolojileri
C Sharp
Çalışmalar
Donanım
Evde Deney
Fireworks
Flash - Action Script 3
Gezdik ve Gördük
HTML
JavaScript
Kişisel Gelişim
Okul Öncesi Etkinlik
PHP
Projeler
Raspberry Pi
Scratch
Silverlight
Şanlı Tarihimiz
Yarışmalar
Yazılarım
  Zamanlanmış Duyuru/Ödev Bulunmamaktadır...  
Allah'ım! Günahlarımın küçüğünü büyüğünü, öncesini sonunu, açığını ve gizlisini, hepsini bağışla.

Müslim, "Salât", 216
Sosyal Medya Hesabım Bulunmamaktadır. Bu nedenle başka platformlarda paylaşımım bulunmamaktadır.
Kişisel resim ve yazıları kullanmak yasaktır. Bunun dışındaki dersleri İsim ve Kaynak göstermek şartıyla kullanmak serbesttir.
 Aktif ziyaretçi : 6
 Bugün : 208
 Toplam : 2664317
Mustafa KARSLI - Bilişim Teknolojileri Öğretmeni © 2008 - 2024  
Site Haritası

 

6