ALLAH (cc)'IN EN GÜZEL İSİMLERİ (ESMA-ÜL HÜSNA)
el - VASİ'

İlmi, Rahmeti, Kudreti, Af ve Mağfireti geniş; Müsaadekar...

     ANASAYFA    |   Ben Kimim?      Allah'ım! Öfkenden rızana; cezandan affına sığınırım. Senden yine sana sığınırım. Sana övgüyü saymakla bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin. - Müslim, "Salât", 222

While Döngüsü (C Sharp)

While Döngüsü (C Sharp)
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Bir işlemi defalarca yaptırmak için döngüleri kullanırız. Bu dersimde C#.Net Form ekranında while döngüsünü anlatacağım inşallah.

Öncelikle while döngüsünün yapısını öğrenelim:

while (şart) {
Şart sağlandığı sürece yapılacak işlemler
}

Yukarıda şart yazan yere döngüyü yaptıracağımız karşılaştırmayı yazıyoruz. Mesela sayı 10’dan küçük olduğu sürece döngü çalışsın istiyorsak while (sayı<10) şeklinde şartımızı yazıyoruz.

Burada şart ile belirtilen karşılaştırma sağlandığı sürece parantezler { } içindeki işlemler yapılır. Ne zaman şart sağlanmaz o zaman program while döngüsünü terk eder. Yani sayı<10 şartı sayı 10’dan küçük oldukça tekrarlanır. Ne zaman sayı 10 ya da daha büyük olur o zaman while döngüsü sonlanır.

Bir örnekle açıklayalım:

1     İnt sayı=0;
2     while(sayı<3){
3     MessageBox.Show(“while çalışıyor”);
4     sayı++;
5     }

Yukarıdaki örnekte 1.satırda integer türünde değeri 0 (sıfır) olan sayı isminde bir değişken tanımlıyoruz. Bu while içinde karşılaştıracağımız şartın başlangıç değeri olacak. Şart içinde kullanmak için ilk değeri olmalıdır. Aksi halde program hata verir.

2.satırda Şartı belirtiyoruz. Şartımız sayı 3’den küçükse işlem yap diyor. Baktığımızda sayının başlangıç değerini 0 yapmıştık.  Yani şart doğru oluyor bu nedenle while döngüsü başlayacaktır.

3.satırda şart sağlandığında işlem yaptırıyoruz. Şart sağlanırsa mesaj penceresinde mesaj verdiriyoruz.  Şart sağlanmasaydı bu komut hiç çalışmayacaktı.  Sayı<3 şartında sayı değerini arttırmazsak sayı değişkeni değişmediği için while döngüsü sonsuz bir döngüye girecekir. Her karşılaştırmada sayı sıfır olacağı için while döngüsü sonsuza doğru çalışacaktır. Bu nedenle 4.satırda sayı değişkeninin değerini 1 arttırıyoruz. Yani while ilk çalışmasında sayı 0 olacak mesaj verip sayı değerini 1 arttıracak sonra tekrar şarta bakacak şart sağlanıyor mu diye. Bu şekilde işlemler devam edecek ve sayı arttırılıp ne zaman 3 olursa şart sağlanmadığı için döngü sonlanacaktır.

Yukardaki örneğin çalışması:

► Programın ilk çalışmasında sayı karşılaştırılır sayı 0 olduğu için while parantezleri içindeki işlemler yapılır. Mesaj penceresinde mesaj verir ve sayı değişkeninin değeri 1 arttırılır sayı değeri 1 oldu.

► İşlemler yapılınca döngü devam ediyor tekrar şarta bakılır sayı 1 olduğu için while parantezleri içindeki işlemler yapılır. Mesaj penceresinde mesaj verir ve sayı değişkeninin değeri 1 arttırılır sayı değeri 2 oldu.

► Döngü devam ediyor tekrar şarta bakılır sayı 2 olduğu için while parantezleri içindeki işlemler yapılır. Mesaj penceresinde mesaj verir ve sayı değişkeninin değeri 1 arttırılır sayı değeri 3 oldu.

► Döngü devam ediyor tekrar şarta bakılır sayı 3 olduğu için (sayı<3) şartı sağlanmadığı için while döngüsü sonlandırılır ve herhangi bir işlem yapılmadan while dışına çıkılır. Böylelikle  3 kez çalışan bir döngü yapmış olduk. Yani 3 kez mesaj penceresinde mesaj verilecektir.

While ile ilgili örnekleri siz de çoğaltabilirsiniz. Mantık olarak bu şekilde çalışmaktadır. Ders ile ilgili sorularınızı ve görüşlerinizi yorum ekle bölümünden yazabilirsiniz.

İlerleyen günlerde yeni derslerde görüşmek üzere sağlıcakla kalınız…

Mustafa KARSLI       Kaynak: www.mustafakarsli.com

( 9290 ) kez okundu     -     05.12.2013    Tweetle     
While Döngüsü (C Sharp), while, while döngüsü, while kullanımı, c de while, c# while, c#, csharp, c sharpta while döngüsü, döngü, mustafa karslı, while dersi, while anlatımı, while örnekleri
Ziyaretçi Yorumları
( 1 ) Yorum
Tümünü Göster
Muıstafa Türkmen - Ankara - 17.05.2015 07.33
     Hocam ben sizi ilgiyle takip ediyorum, Bir kursiyer kayıt programı ile ilgili çalışma yapıyorum, kursiyerin bir kurs kayıt olup kaydı yapıldıktan sonra farklı bir kursa katılmak istermisiniz sorusundan sonra bilgileri kontrollerde silnmeden kalıp yanlızca kurs ismi seç yeniden seçilecek duruma gelecek ve kayıt işlemi tamamlanacak.Yani olayın akış şemesını if le yapmaya çalıştım ama olmadı zamanınız varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
:
E-Posta
:
E-Posta adresi Yayınlanmaz
(Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.235.145.108) kaydedilecektir)
  Yeni Dersleri Takip etmek istiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
Android
Arduino
Bilgisayar Ağları
biliMKurdu
Bilişim Teknolojileri
C Sharp
Çalışmalar
Donanım
Evde Deney
Fireworks
Flash - Action Script 3
Gezdik ve Gördük
HTML
JavaScript
Kişisel Gelişim
Okul Öncesi Etkinlik
PHP
Projeler
Raspberry Pi
Scratch
Silverlight
Şanlı Tarihimiz
Yarışmalar
Yazılarım
   Roket Yarışması ÖTR Süreci
01.03.2024 - 17:00
Süre 3 Gün 13 Saat 48 dk Var

 İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması TYF Süreci
18.03.2024 - 17:00
Süre 20 Gün 13 Saat 48 dk Var

 Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması ÖDR Süreci
19.03.2024 - 17:00
Süre 21 Gün 13 Saat 48 dk Var

 Engelsiz Yaşam Teknolojileri Yarışması ÖDR Süreci
20.03.2024 - 17:00
Süre 22 Gün 13 Saat 48 dk Var

 İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması ÖDR Süreci
21.03.2024 - 17:00
Süre 23 Gün 13 Saat 48 dk Var

 
Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış yolcuya haklarını ver, fakat saçıp savurma. Çünkü saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankörlük etmiştir.

İsrâ, 17/26-27
Sosyal Medya Hesabım Bulunmamaktadır. Bu nedenle başka platformlarda paylaşımım bulunmamaktadır.
Kişisel resim ve yazıları kullanmak yasaktır. Bunun dışındaki dersleri İsim ve Kaynak göstermek şartıyla kullanmak serbesttir.
 Aktif ziyaretçi : 3
 Bugün : 29
 Toplam : 2648445
Mustafa KARSLI - Bilişim Teknolojileri Öğretmeni © 2008 - 2024  
Site Haritası

 

3